Milijarder, ki je zmešal štrene bankam, po tihem gradi nov posel

Nik Storonsky je kot soustanovitelj digitalne banke Revolut ustvaril 7,9 milijarde dolarjev vredno premoženje. Zdaj gradi mrežo prestižnih najemnih nepremičnin v Španiji, Braziliji in Dominikanski republiki.
Družinska pisarna soustanovitelja Revoluta, milijarderja Nika Storonskega, v okviru načrtov za novo podjetje za luksuzna potovanja po tihem gradi mrežo prestižnih počitniških nepremičnin po vsem svetu.
V okviru projekta, imenovanega Utopia Design, gradijo luksuzne nepremičnine v Španiji, Braziliji in Dominikanski republiki. Da gre za njegov poslovni podvig, navajajo viri blizu projekta, dokumenti podjetja in spletni oglasi za prosta delovna mesta, ki jih je pregledal Forbes.
Kaj je Utopia
Utopio so brez kakršnihkoli napovedi ustanovili leta 2023, v profilu na omrežju LinkedIn in v oglasih za delo pa se opisuje kot “vrhunsko arhitekturno podjetje in razvijalec nepremičnin, ki želi ustvarjati edinstvena doživetja na edinstvenih lokacijah”. V enem od oglasov za delo piše: “Utopia načrtuje in gradi vile, ki združujejo inovativno arhitekturo z osupljivim naravnim okoljem ter ponujajo neprimerljivo razkošje in ekskluzivnost za tiste, ki iščejo izjemne življenjske izkušnje.”
Sodeč po oglasih za delovna mesta za vodje gradbišč gre večinoma za luksuzne vile v Cabareteju v Dominikanski republiki, Jericoacoari v Braziliji in Pedralbesu, najdražji soseski v Barceloni. Zdi se, da je edina povezava med lokacijami dejstvo, da so vse blizu priljubljenih krajev za zmajarstvo na vodi oziroma kajtanje, za katerega je Storonosky dejal, da je njegova strast. Matično podjetje, ki ima v lasti dejavnosti Utopie v Veliki Britaniji in Braziliji, je podjetje Kiteway, registrirano na Britanskih Deviških otokih.
Na vstopni spletni strani Utopie sta le pasica z napisom “kmalu” in povezava do več deset prostih delovnih mest.

Iščejo nove kadre
Razen oglasov za delovna mesta podjetje ne daje nobenih namigov o svojih projektih, je pa delilo ilustracije arhitekturnih načrtov za vrsto velikih vil ter upodobitve bazenov, gostinskih objektov ob njih in telovadnic na prostem.
Utopia je v zadnjih dveh letih zaposlovala različne kadre, med katerimi so arhitekti, oblikovalci, inženirji, vodje gradbenih del ter osebje z izkušnjami z vodenjem luksuznih hotelov in restavracij. Podjetje je zaposlilo tudi več ljudi z izkušnjami na področju 3D-umetniške vizualizacije.
Utopia nikjer ne omenja povezav s svojim bogatim lastnikom, vendar so isti zaposlovalci objavili delovna mesta za Utopio in družinsko pisarno Storonskega, na LinkedInu pa je kot sedež Utopie naveden isti naslov v središču Londona, kjer sta registrirana tudi družinska pisarna Storonskega in njegov novi sklad tveganega kapitala QuantumLight, vreden 250 milijonov dolarjev.
Kot direktorja družbe Utopia HQ Limited sta bila v britanskih prijavah navedena eden od vodilnih v podjetjih Revolut in QuantumLight Ezio Mantegazza ter nekdanji arhitekt v biroju Zahe Hadid Nicos Yiatros. Ta je na Linkedinu navedel, da je nekdanji direktor oblikovanja družbe Utopia. Mantegazza in Yiatros nista več direktorja podjetja. Revolut ni hotel komentirati celotne zgodbe.
Počitniške nepremičnine in druge dejavnosti
Blagovne znamke, ki jih je podjetje Utopia HQ Limited vpisalo pri britanskem uradu za intelektualno lastnino, nakazujejo, da Utopia ni le holdinška družba za portfelj počitniških nepremičnin tehnološkega milijarderja. Pod blagovno znamko Utopia so registrirane tudi dejavnosti na področju hotelskih storitev, storitev concierge in programske opreme, povezane z upravljanjem tokov gostov.
Po navedbah virov, vpletenih v projekt, je Utopia sodelovala tudi pri obnovi dvorca Storonskega v Zahodnem Londonu. Kot je razvidno iz britanskih nepremičninskih evidenc, je tehnološki milijarder nepremičnino leta 2019 s pomočjo posojila banke Credit Suisse kupil za 25 milijonov dolarjev. Poslopje je bilo zgrajeno leta 2012 v slogu dvorca iz 19. stoletja, vendar je Storonsky od leta 2019 vložil vrsto vlog za preureditev.
Dokumenti, vloženi prek spleta, kažejo, da je zaprosil za dovoljenje za gradnjo prizidka k nepremičnini s površino 840 kvadratnih metrov in izkop kletnih prostorov, v katerih naj bi bili telovadnica, savna, podzemni bazen in varen prostor ali tako imenovana soba za paniko.

Hitra rast Revoluta
Storonsky, nekdanji borzni posrednik pri družbi Lehman Brothers, je leta 2015 skupaj s programskim inženirjem Vladom Yatsenkom ustanovil podjetje Revolut. Fintech družba s sedežem v Londonu je najprej ponujala predplačniške debetne kartice za potrebe potovanj, vendar je hitro razširila ponudbo na številne storitve, med njimi tudi na posredništvo pri nakupu kripto valut, zdaj pa ima bančno licenco v Veliki Britaniji in številnih drugih evropskih državah.
Podjetje je še naprej širilo svoje poslovanje daleč prek obsega dejavnosti večine konkurenčnih fintech podjetij in zdaj posluje v 38 državah, vključno z ZDA, Mehiko in Japonsko, ter ponuja trgovanje z delnicami, varčevalne račune, poslovno bančništvo, bančna nakazila in celo kartice sim.
Revolut je v začetku tega meseca začel zaposlovati osebje z izkušnjami na področju upravljanja premoženja, saj naj bi po poročilih že začel pri tem tekmovati z zasebnimi bankami. Podjetje ponuja službo tudi strokovnjaku s področja investicij, ki bo upravljal dostop do skladov tveganega kapitala, zasebnega kapitala in hedge skladov za nove premožne stranke.
Revolut je bil ob sekundarni prodaji delnic avgusta 2024 ocenjen na 45 milijard dolarjev, aprila pa je poročal, da je lani ob prihodkih v višini štirih milijard dolarjev ustvaril milijardo dolarjev čistega dobička. Storonsky naj bi v okviru sekundarne prodaje prodal delnice v vrednosti več kot 400 milijonov dolarjev. Revija Forbes njegovo neto premoženje ocenjuje na 7,9 milijarde dolarjev.
Avtor izvirnega članka je Ian Martin.